Deichbrand Festival - persönlicher Timetable

Bühnen:
Fire
Fire Stage
Water
Water Stage
Zelt
Palastzelt
Bus
Red Bull Tourbus

Do, 18.07.2013
 
Zelt
18:00-18:30 When Sky Falls Down 
 
Zelt
19:00-19:45 Man The Machetes 
 
Zelt
20:15-21:15 Disco Ensemble 
 
Bus
20:30-21:30 Ahzumjot 
 
Bus
22:15-23:15 Mega! Mega! 
 
Zelt
23:30-00:30 Letzte Instanz 
 
Bus
23:30-01:00 Drunken Masters 
 
Zelt
01:00-02:00 The Sorrow 

Fr, 19.07.2013
 
Bus
13:20-14:00 Eljot Quent 
 
Fire
14:00-14:45 Rau 
 
Water
15:00-15:45 Funeral For A Friend 
 
Fire
16:00-16:45 Slime 
 
Zelt
16:00-18:00 Poetry Slam Vorrunde I 
 
Water
17:00-18:05 Bosse 
 
Fire
18:20-19:30 Broilers 
 
Zelt
18:30-19:15 Luftpost 
 
Water
19:45-20:50 Jennifer Rostock 
 
Zelt
19:45-20:30 Young Rival 
 
Zelt
21:00-21:40 Trümmer 
 
Fire
21:10-22:20 Casper 
 
Zelt
22:20-23:30 Tocotronic 
 
Water
22:40-23:40 Anti-Flag 
 
Zelt
23:30-00:00 Hi Towa 
 
Fire
00:00-01:15 In Flames 
 
Zelt
00:00-01:00 Dope D.O.D. 
 
Zelt
01:00-02:30 Westbam 
 
Water
01:15-02:15 H-Blockx 
 
Zelt
02:30-03:50 Kill Paris 
 
Zelt
04:00-05:00 Atari Teenage Riot 

Sa, 20.07.2013
 
Fire
12:00-12:30 Luis Laserpower 
 
Water
12:40-13:20 List 
 
Fire
13:30-14:15 Le Fly 
 
Water
14:30-15:15 Adept 
 
Zelt
15:00-15:30 Mango Dip 
 
Fire
15:30-16:15 Your Demise 
 
Zelt
16:00-18:00 Poetry Slam Vorrunde II 
 
Water
16:30-17:15 Die Orsons 
 
Fire
17:30-18:40 Bush 
 
Zelt
18:30-19:30 Mrs. Greenbird 
 
Water
19:00-19:50 Frida Gold 
 
Zelt
20:00-20:45 The Toten Crackhuren im Kofferraum 
 
Fire
20:10-21:20 Kraftklub 
 
Zelt
21:15-22:00 Illbilly Hitec 
 
Water
21:40-22:40 Frittenbude 
 
Zelt
22:30-23:30 Foreign Beggars 
 
Fire
23:00-00:30 Sportfreunde Stiller 
 
Zelt
23:45-00:45 Captain Capa 
 
Water
00:30-01:30 Emil Bulls 
 
Zelt
01:00-02:15 Lexy & K-Paul 
 
Zelt
02:30-03:50 Peer Kusiv 
 
Zelt
04:00-05:00 Dumme Jungs 

So, 21.07.2013
 
Water
12:00-12:30 Anchors And Hearts 
 
Fire
12:45-13:15 Tonbandgerät 
 
Water
13:30-14:15 Itchy Poopzkid 
 
Fire
14:30-15:15 We Are The ocean 
 
Water
15:30-16:15 Grossstadtgeflüster 
 
Zelt
16:00-18:00 Poetry Slam Finale 
 
Fire
16:30-17:15 Comeback Kid 
 
Water
17:30-18:20 Blumentopf 
 
Fire
18:30-19:40 Madsen 
 
Zelt
18:30-19:30 Johannes Oerding 
 
Water
20:00-20:45 Royal Republic 
 
Zelt
20:00-21:00 Das Pack 
 
Fire
21:00-22:30 Die Toten Hosen 
 
Zelt
21:30-22:30 Kellerkommando 
 
Zelt
22:30-00:00 Fra Diavolo 
 
Zelt
00:30-01:00 Rabaukendisko 
 
Zelt
01:00-02:00 Spit Spit Club