Southside Festival - persönlicher Timetable

Bühnen:
Green Stage
Green Stage
Blue Stage
Blue Stage
Red Stage
Red Stage
White Stage
White Stage

Do, 18.06.2015
 
Red Stage
20:00-21:00 Trümmer 
 
Red Stage
21:30-22:30 Zugezogen Maskulin 
 
Red Stage
23:00-00:15 Teesy 
 
Red Stage
00:45-02:00 Crystal Fighters Dj Set 

Fr, 19.06.2015
 
White Stage
15:00-15:30 Little May 
 
Green Stage
15:00-15:30 Catfish And The Bottlemen 
 
Red Stage
15:15-15:45 Oscar And The Wolf 
 
Blue Stage
15:30-16:00 Skinny Lister 
 
White Stage
16:00-16:30  
 
Green Stage
16:00-16:45 Band Of Skulls 
 
Red Stage
16:15-16:45 East Cameron Folkcore 
 
Blue Stage
16:45-17:30 The Vaccines 
 
White Stage
17:00-17:30 Public Service Broadcasting 
 
Green Stage
17:15-18:00 All Time Low 
 
Red Stage
17:15-18:00 Marmozets 
 
Blue Stage
18:00-18:45 Death From Above 1979 
 
White Stage
18:00-18:45 St. Paul & The Broken Bones 
 
Green Stage
18:30-19:15 Death Cab For Cutie 
 
Red Stage
18:30-19:15 Dub Fx 
 
Blue Stage
19:15-20:15 Milky Chance 
 
White Stage
19:15-20:00 Sheppard 
 
Green Stage
19:45-20:45 Of Monsters And Men 
 
Red Stage
19:45-20:30 First Aid Kit 
 
White Stage
20:45-22:00 The Toxic Avenger 
 
Blue Stage
20:45-21:45 Noel Gallagher's High Flying Birds 
 
Red Stage
21:00-21:45 Future Islands 
 
Green Stage
21:15-22:30 Ben Howard 
 
Red Stage
22:15-23:00 The Cat Empire 
 
Blue Stage
22:30-23:45 Katzenjammer 
 
White Stage
22:30-23:45 Aronchupa 
 
Green Stage
23:00-00:30 Florence & The Machine 
 
Red Stage
23:30-00:30 Black Rebel Motorcycle Club 
 
Blue Stage
00:30-02:00 Paul Kalkbrenner 
 
White Stage
01:00-02:00 Booka Shade 
 
Red Stage
01:00-02:00 Irie Révoltés 

Sa, 20.06.2015
 
Green Stage
12:00-12:30 Northlane 
 
White Stage
12:30-13:00 Superheld 
 
Blue Stage
12:30-13:00 Back And Fill 
 
Red Stage
12:45-13:30 Antiheld 
 
Green Stage
13:00-13:35 Eagulls 
 
White Stage
13:30-14:00 The Mirror Trap 
 
Blue Stage
13:30-14:15 Montreal 
 
Red Stage
14:00-14:45 Shoshin 
 
Green Stage
14:05-14:45 Gengahr 
 
White Stage
14:30-15:00 The Bohicas 
 
Blue Stage
14:45-15:30 The Districts 
 
Green Stage
15:15-16:00 Sunset Sons 
 
Red Stage
15:15-16:00 Mantar 
 
White Stage
15:30-16:15 Schmutzki 
 
Blue Stage
16:00-17:00 Counting Crows 
 
Green Stage
16:30-17:30 We Are The Ocean 
 
White Stage
16:45-17:30 Big Sean 
 
Red Stage
16:45-17:30 Turbowolf 
 
Blue Stage
17:30-18:30 Angus & Julia Stone 
 
White Stage
18:00-18:45 The Dø 
 
Green Stage
18:00-19:00 Labrassbanda 
 
Red Stage
18:00-18:45 Fidlar 
 
Blue Stage
19:00-20:00 Frittenbude 
 
White Stage
19:15-20:15 Lilly Wood & The Prick 
 
Red Stage
19:15-20:00 Jupiter Jones 
 
Green Stage
19:30-20:45 NoFX 
 
Red Stage
20:30-21:30 Olli Schulz 
 
Blue Stage
20:45-22:00 Parov Stelar Band 
 
White Stage
21:00-22:15 Dumme Jungs 
 
Green Stage
21:15-22:30 The Gaslight Anthem 
 
Red Stage
22:00-23:00 Archive 
 
Blue Stage
22:30-23:45 Alt-J 
 
White Stage
23:00-00:15 Whomadewho 
 
Green Stage
23:15-00:45 Placebo 
 
Red Stage
23:30-00:30 The Notwist 
 
Blue Stage
00:45-02:00 Deadmau5 
 
White Stage
00:50-02:00 Madeon 
 
Red Stage
01:00-02:00 Casper (mit DJ) 

So, 21.06.2015
 
Green Stage
12:00-12:30 Metz 
 
Red Stage
12:00-12:30 John Coffey 
 
Blue Stage
12:30-13:00 Hoffmaestro 
 
White Stage
12:30-13:00 Adam Angst 
 
Green Stage
13:00-13:30 Kodaline 
 
Red Stage
13:00-13:45 Strung Out 
 
White Stage
13:30-14:00 Nothing But Thieves 
 
Blue Stage
13:30-14:15 SDP 
 
Green Stage
14:00-14:45 Danko Jones 
 
Red Stage
14:15-15:00 Darkest Hour 
 
White Stage
14:30-15:00 Somekindawonderful 
 
Blue Stage
14:45-15:45 257ers 
 
Green Stage
15:15-16:15 The Tallest Man On Earth 
 
White Stage
15:30-16:15 Kontra K 
 
Red Stage
15:45-16:30 Every Time I Die 
 
Blue Stage
16:15-17:15 Alligatoah 
 
White Stage
16:45-17:45 Chet Faker 
 
Green Stage
16:45-17:45 George Ezra 
 
Red Stage
17:00-18:00 Lagwagon 
 
Blue Stage
17:45-19:00 Cro 
 
Green Stage
18:15-19:30 Die Antwoord 
 
White Stage
18:30-19:30 Rone 
 
Red Stage
18:45-19:45 Backyard Babies 
 
Blue Stage
19:30-20:45 Special Guest 
 
White Stage
20:00-21:30 The Glitch Mob 
 
Green Stage
20:00-21:15 Farin Urlaub Racing Team 
 
Red Stage
20:15-21:15 Millencolin 
 
Blue Stage
21:15-22:45 Jan Delay & Disko No. 1 
 
White Stage
22:00-23:30 Klingande 
 
Red Stage
22:00-23:00 Suicidal Tendencies 
 
Green Stage
22:30-00:00 Marteria